تبلیغات
مثل مه - یا خلاق
مثل مه

عکس تسخیر زمان است و جاودانه ساختن آن .. همچون دیدنی ترین لحظه نادیدنی ناب هستی...

یا خلاق

پنجشنبه 3 تیر 1389

یا خلاق

خداوند انسان را خلیفه ی خود در زمین قرار داده است و خیلی از ویژگی ها و صفات خود را به این عزیز دردانه ی آفرینش تعویض می کند و انسان در درون خود همواره شیفته ی یک کاوش ، یک برگشت            به سرچشمه ی اولیه ی خود است و در این راه گاه به گفته ی حکیم سخن سعدی بزرگ به جایی     می رسد جز خدا کسی دیگر نمی بیند . ( و البته گاه از درجه ی حیوانی هم بیشتر سقوط می کند . )

انسانی که به خدا فکر می کند و به سمت آن اقیانوس عظیم راه می سپارد ابزاری در اختیار دارد که همان ویژگی ها و صفات خدایی در درونش است . از جمله صفت خلاق ، خلاق یعنی آفرینننده ، بسیار آفریننده ، انسان هم می تواند همچو خداوند دست به خلق  بزند . بشر پس از دوره ی ابتدایی اش به تدریج دست به کشف توانایی های خود می زند . به گونه ای که همچو خداوند دست به خلق چیزها می زند که باعث حیرت می شود . انسان جستجوگر برای تداوم سفر مکاشفه ای اش بی آن که لحظه ای متوقف شود ، ابزارهای تازه ای خلق می کند تا به مدد آنها به حقیقت برسد . حقیقتی که دست یافتن به آن بسیار دشوار است و جز از راه هنر ناب و خلاق به دست نمی آید . حقیقت زیباست و نمایش حقیقت هنر است . هنری که عقل را توانایی درک آن نیست . چنان چه شاعر شیرین سخن مولوی بزرگ                می فرماید :

در دیده دیده ، دیده ای می باید                    وز خویش طمع بریده ای می باید

تو دیده نداری که بینی او را                           ورنه همه اوست ، دیده ای می باید .

عرصه ی هنر ، بسیار وسیع و پیچیده است . تا جایی که انسان در این عرصه به جایگاههای متفاوتی از بیان دست یافته است تا راهی برای رسیدن به تعالی بیاید . در واقع هنر فعالیتی است که حقیقت را آشکار می کند . مقوله ای که می تواند قوانین را بشکند و همیشه حرکتی رو به جلو داشته باشد . انسان که ابزار ساز هم تلقی می شود به کمک این مهارت و توانایی ، دست به خلق ابزاری می زند تا در عرصه ی هنر که سیمرغ در آن پر می زند هر لحظه دنیای تازه تری را ابداع و کشف کند .

از جمله ی این هنرها ، هنر عکاسی است که علیرغم نوپایی اش با سرعتی باورنکردنی به مدد آدم سرگشته ی مدرن آمد ، تا لحظه ای برای رسیدن به خدایش تردید و مکث نکند . شاخه ای که از طریق دستگاهی مکانیکی با مسلح شدن به چشم لطیف انسان ، ، به دنبال نگاههای پنهان می گردد : تصاویری از واقعیت های در حال گذر آدمی و طبیعت پیرامون . نه واقعیتی صرف ، بلکه متفاوت ، دگرگون شده . تفاوتی که به دنبال آن حرفی ، هدفی ، اندیشه ای را در پی داشته باشد .

زاویای گم شده ی هستی ، لحظه های تکرار نشدنی ، دیده های نادیدنی .

اگر نباشد عکاس تنها همان چیزی را که در پیرامون به عنوان واقعیت با آن روبرواست ، دوباره عرضه کند کار بزرگی انجام نداده است . زمانی کار تبدیل به هنر می شود که ما با دیدن هر عکسی به وجد آئیم و به همراه عکاس به خلق دوباره و دیدار تازه ای از هستی و لحظه هایش برسیم .

در این میان ابزار دوربین فقط وسیله ای است بی روح و بی حس ، عکاس باید به روح و احساس عمیقش ایمان داشته باشد ، تا بتواند در قاب کوچک مستعطیل دوربین با استفاده از عناصر پیرامون سخن تازه خود  را بیان کند .

در این صورت می توان واژه ی ناب خلاق را بر روی انسان عکاس گذاشت !        مهدی معصومی گرجی
فهرست وبلاگ

پیوندهای روزانه

آرشیو

نویسندگان

پیوندها

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها

اَبر برچسبها

  •